Unutkanlık

unutkanlik

Unutkanlık, yaşamsal faaliyetleri olumsuz yönde etkileyen bir bellek bozukluğu hastalığıdır. Genellikle beynin fonksiyonlarını eskisi gibi yürütememesinden kaynaklanan problem, ileri yaşlarda görülmektedir. Hastalığın ilerlemesi halinde ciddi rahatsızlıkları da meydana getirdiği bilinmektedir. Unutkanlık hastalığının bu süreçte takip edilmesi ve sık sık doktor muayenesi ile programlı bir gözetim altında tutulması gerekmektedir. Unutkanlık hastalığının genç yaşlarda görülebilmesi beyin damarlarında meydana gelen rahatsızlıkların da nedenidir. Özellikle guatr hastalığı, beyin damarlarındaki tıkanmalar, tümörler ve kanamalar ile vitamin eksikliğinin de neden olduğu rahatsızlık, MS hastalarında da meydana gelebilmektedir. Unutkanlığın en riskli ve ileri seviyelerinden biri de kişinin kendisini unutabilecek boyuta ulaşması ve yaşamsal ihtiyaçlarını gideremeyerek bakıma muhtaç duruma gelmesidir.

Unutkanlık nedenleri arasında yer alan en önemli etken demir eksikliğidir. Beyin fonksiyonların düzenli bir biçimde çalışmasına imkan tanıyan demir, hafızayı olumlu yönde etkilemektedir. Demir eksikliğinin unutkanlık üzerinde etkin bir rol oynadığı uzmanlar tarafından kabul edilmiştir. Kimi zaman ağır geçirilen hastalıklar ve dengesiz beslenme de unutkanlık nedenleri arasında yer alabilmektedir. Özellikle alkol ve sigara tüketimi beyin hücrelerini olumsuz yönde etkilerken unutkanlık riskini de yükseltmektedir. Psikologlar depresyon sürecindeki hastalarda unutkanlığın artış gösterdiğini öne sürmektedir. Beyni çalıştıran faaliyetlerden uzak, asosyal bireyler genç yaşta unutkanlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Unutkanlık nasıl giderilir ?

Günümüzde unutkanlığın giderilmesini sağlayacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler içerisinde en çok tercih edilen uygulamalar zeka oyunları üzerinde yoğunlaşmıştır. Bulmaca, satranç ve kelime oyunları zihnin çalışmasını ve yeni bilgileri depolamasını sağlarken zeka faktörünü de olumlu yönde etkilemektedir. Ceviz, badem, kuru üzüm, balık, yeşil sebzeler ve fındık gibi demir, fosfat ve magnezyum bakımından zengin gıdalar unutkanlık probleminin etkilerini kısa sürede engelleyebilmektedir. Uzmanlar dinlenmenin ve günün 8 saatini uykuda geçirmenin unutkanlık riskini azalttığını savunmaktadır. Su tüketimi beyne giden oksijen miktarını arttırması bakımından zekanın gelişimine katkı sağlamaktadır. Zekanın olumlu yönde geliştirilmesine imkan tanıyan, bitki özlerinden elde edilen zeka hapı  unutkanlığın neden olabileceği etmenleri ortadan kaldırmakta, beyin hücrelerini demir ve fosfat bakımından zengin bileşenlerle yenilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>